دوره کارشناسی ارشد مهندسی مواد و متالورژی

 | تاریخ ارسال: 1398/11/13 | 
 

برنامه دوره‌ی کارشناسی ارشد مهندسی مواد

دوره‌ی کارشناسی ارشد مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای ۲ سال و در ۴ ترم برنامه‌ریزی شده است. این دوره دو بخش آموزش و پژوهش دارد و در مجموع شامل ۳۲ واحد درسی است. دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای دوره‌ی کارشناسی ارشد مهندسی مواد در چهار گرایش استخراج فلزات، شناسایی و انتخاب مواد فلزی، جوشکاری و خوردگی دانشجو می پذیرد.

برنامه دوره کارشناسی ارشد مهندسی مواد

رویه‌ها و مقررات کارشناسی ارشد


اخبار و اطلاعیه‌های کارشناسی ارشد 

کارشناسی ارشد مهندسی مواد ـ استخراج فلزات

هدف از این دوره تربیت مهندسان حرفهای است که در زمینه استخراج فلزات و آموزش و پژوهش در این رشته شایستگی های لازم را داشته باشند، و بتوانند در صنایع تولیدات فلزات به بررسی مشکلات و حل آنها بپردازند. با توجه به اهمیت و گسترش صنایع تولید فلزات در کشور اعم از تولید فولاد، مس، سرب، روی و آلومینیم و نیز فروآلیاژها، دوره کارشناسی ارشد مهندسی استخراج فلزات در این زمینه با بررسی‏ مبانی علمی و تکنولوژی فرایندهای تولید فلزات و پژوهش پایه گذاری شده است.


 

کارشناسی ارشد مهندسی مواد ـ شناسایی و انتخاب مواد

شناسایی و انتخاب مواد مهندسی مجموعه‌‏ای از دروس نظری، آزمایشگاهی پیشرفته و پروژه‏های تحقیقاتی است که برای طراحی و بهینه‌‏سازی مواد مهندسی و پژوهش در خواص و ارتباط با روش ساخت آنها برنامه ریزی شده است. هدف از آموزش این مجموعه تربیت نیروی انسانی مورد نیاز در مراکز تحقیقاتی، صنعتی و آموزش عالی است. 

 

کارشناسی ارشد مهندسی مواد ـ خوردگی

مهندسی خوردگی عبارت است از «استفاده از علم و تکنولوژی برای جلوگیری یا کنترل زیان­های ناشی از خوردگی». هدف از برگزاری این دوره تحصیلی، تربیت مهندسانی است که با استفاده از روش­هایی از قبیل انتخاب یا طراحی مواد مقاوم­تر در برابر خوردگی، طراحی مهندسی، استفاده از ممانعت کننده­ها (Inhibitors)، اعمال حفاظت کاتدی/آندی و نیز به کارگیری پوشش‌­های مناسب، بتوانند میزان خوردگی مواد و سازه­های فلزی را تا کمتر از حد مجاز کنترل کنند. 

 

کارشناسی ارشد مهندسی مواد ـ جوشکاری

دوره کارشناسی ارشد جوشکاری مجموعه‌‏ای از دروس نظری، آزمایشگاهی پیشرفته و پروژه‌‏های تحقیقاتی در زمینه اتصالات مواد و محصولات مهندسی است. هدف این دوره تربیت مهندسان حرفه‌ای با شایستگی لازم در زمینه اتصالات مواد و محصولات مهندسی است. دانش‌آموختگان این دوره، دانش و مهارت لازم برای تهیه و تدوین دانش فنی، درک و تجزیه و تحلیل مسایل مربوط به اتصالات مواد، طراحی و تولید اتصالات بر مبنای استانداردهای تخصصی و آموزش و پژوهش برای نیازهای صنایع ملی و جهانی و مؤسسات تحقیقاتی را خواهند داشت.
CAPTCHA